Get Adobe Flash player

Area 2 Comprises The Waters of Cleveland, WI to Pleasant Prairie, WI

 

area2map  Member Clubs in Area 2
2017
Sponsoring Member Clubs

Milwaukee Area Sail and Trail
Milwaukee Yacht Club
Racine Yacht Club

South Shore Yacht Club

Associate Member Clubs

Milwaukee Community Sailing Center 
Milwaukee Sailboat Racing Club (at UW-M) 
Sailing Education Association of Sheboygan
Sheboygan Youth Sailing Club 

To Have Your Club Join Click Here



LMSRF Area II Vice Commodore:
Eric Jones
(See Contact Us above) 



LMSRFlogoAreaII-OffChamp-NOS

 

 

2017 AREA II RACING SCHEDULE

Kenosha Yacht Club
April 1 April Fool’s Butterfly Frostbite Regatta
June 1-September 7 Thursday Night Race Series
June 11-September 28 Sunday Race Series
September 30 Last Race Race
 
MAST Yacht Club
May 26-September 8 Offshore Course Races
September 1 Port Washington Race
September 16 Almost Fall Regatta
 
Milwaukee Ale House
September 23 Louie’s 19th Last Regatta
 
Milwaukee Community Sailing Center
July 9 14th Annual Mid-Season Championships
August 6 33rd Annual Quarterbarrel Regatta
September 16 Fall Regatta & Chili Chill Out
September 17 MCSC Ensign Championship
 
Milwaukee Yacht Club
April 16-May 14 Icebreaker Series (Ideal 18) Sundays
April 30 Wisconsin State High School C420 Tier 3 Regatta
May 10, 17 Wednesday Night Offshore Series (non-counting)
May 20 Wisconsin State High School Championship
May 24-July 12 Wednesday Night Offshore Series-Spring
May 27 Milwaukee Match Race Event (Soling, Laser)
May 28 Marine Handicap (PHRF, J/24, Soling, Laser)
May 30-August 28 Tuesday Laser Series
June 4 Soling Napoleonic Series
June 6 Milwaukee Bay Women’s Offshore Series (non-counting)
June 17-18 McNulty Regatta – Soling
June 12-August 7 Milwaukee Bay Women’s Offshore Series
July 1-2 Stevenson Regatta (PHRF, J/24)
July 3 Firecracker Regatta (Soling)
July 8                                            Big Triangle Race
July 26-September 6 Wednesday Night Offshore Series - Summer
August 13 McGuinnes Regatta (PHRF, J/24, Soling, Laser)
August 19 Commodore’s Regatta (PHRF, J/24)
August 24-27 Soling North American Championship
September 2-3 Laser Masters Great Lakes Championship
September 16 Last Blast Regatta (PHRF, J/24, Soling)
September 20-27 Wednesday Night Offshore Series - Fall
September 24 Napoleonic Series – Soling
September 30 Champion of Champions Regatta
October 8-October 29 Frostbite Series (Ideal 18)
 
Port Washington Yacht Club
May 31-August 30 Offshore Classes Racing – Wednesday
June 3-September 9 Offshore Classes Racing – Saturday
June 15 Doublehanded Race
August 11 Clipper Cup Race
September 1 Race from Milwaukee
September 1 Race from Sheboygan
September 16 Harrington Race
 
Racine Yacht Club
June 3-4 59th Mission Star Class Regatta
May 31-June 21 Spring Racing Series
June 16 Race to South Shore-Milwaukee
June 17 Return from South Shore-Milwaukee
June 28-September 13 Summer Racing Series
July 15 Hook Race
July 29-30 Racine Regatta
August 5-6 CRAW Regatta
September 9-10 MOWIND Windsurfing Regatta
September 16-17 Blue Nose Regatta
 
Sailing Education Association of Sheboygan
June 16-18 2017 Blind Sailing National Championship
September 11-15 2017 Blind Match Racing World Championship
August 26-27 Brotz Lightning Regatta
October 6-8 CSA Match Race Championship

Sheboygan Yacht Club
May 17-September 13 Wednesday Beer Can
June 10 Governor’s Cup
June 6-June 27 Lightning Tuesday Fleet Races
June 17 Hika Bay Full Crew Race
July 8 July Series
July 22 Hika Bay Double Handed
August 5 August Series
August 19 Sheboygan to Manitowoc
August 20 Manitowoc to Sheboygan
September 1 Sheboygan to Port Washington
September 16 Last Chance Race
 
South Shore Yacht Club
May 30-August 29 Laser Fleet Series
May 31 – September 13 South Shore - Social Sailing Series
June 3 Skelding Regatta
June 6-August 29 Lightning Fleet Series
June 12-August 14 Milwaukee Bay Women’s Sailing Organization Series
June 17 Wind Point Race
June 23 Queen’s Cup Race
July 1 Stephenson Regatta
July 8 Big Triangle Race
July 10-12 Kaszube Cup Youth Regatta
July 30 Tanger Regatta
August 12 Racine Race
August 19 Commodore’s Race
September 1 Milwaukee to Port Washington Race
September 10 Grudge Regatta (PHRF, J/24)

ARCHIVE
2016 Area II Racing Schedule
2015 Area II Racing Schedule
2014 Area II Racing Schedule

Copyright ©  Lake Michigan Sail Racing Federation. All Rights Reserved.