Get Adobe Flash player

Area 1 Comprises The Waters of St. Ignace, MI to Manitowoc, WI Including Green Bay

area1map

 



Member Clubs in Area 1

2017
Sponsoring Member Clubs

Neenah-Nodaway Yacht Club
Windjammers Sailing Club

Associate
Member Clubs



To Have Your Club Join Click Here


LMSRF Area 1 Vice Commodore:
John Peterson
(See Contact Us above)


LMSRFlogoAreaI-OffChamp-NOS
 

2016 Area I Racing Schedule

Egg Harbor Yacht Club
June 11- August 27 Saturday Series Races
June 19 Short Course Race
July 2 Invitational Race
July 28 Small Boat Regatta
August 14 Women’s Race
September 4 Invitational Race

Ephraim Yacht Club
June 11-August 12 Flying Scot, Club 420’s, Laser/Laser Radial, Optimists racing, six days of the week
June 18 Fyr Bal Regatta – Flying Scots
June 25 Family Regatta – Flying Scots
July 9-10 Optimist Regatta
July 23-24 Rich Hall Junior Regatta
August 3 Flying Scot Women’s Regatta
August 5-7 Ephraim Regatta – Clinic on August 5

M&M Yacht Club
April 20 Wednesday Night Fun Race/Friday Quickie Race Meeting
May 20-September 30 Friday Quickie Race
June 1 Wednesday Night Fun Race – Tune Up
June 4 Ike Stephenson Memorial Commodore’s Cup
June 8-July 13 Wednesday Night Fun Race – Series 1
July 4 Independence Day Fun Sail
July 20-August 24 Wednesday Night Fun Race – Series 2
July 22-24 Bay Jammer
July 25-30 Race Week
July 28 Midsummer Madness Doublehander
July 29 Round the Island Race
July 30 100 Miler
August 5 Waterfront Festival Fun Sail
August 13 Joey Shepro Memorial Doublehander
August 20 Crystal Cup Women’s Race
August 27 Fritz du Brucq Regatta
September 3 Tiller Memorial Sail to Egg Harbor
September 17 Doug Jones Memorial Frostbite Race
October 1 Fall Icebreaker Race

Neenah-Nodaway Yacht Club
May 1, 15, 29 DragonForce 65 R/C Races
May 21 Practice Starts
May 24 Keelboat Tune-up Race
May 25 Large Dinghy Tune-up Race
May 31-July 19 Keelboat Series I
June 1-July 20 Large Dinghy Series I
June 2-July 21 Small Dinghy Series I
June 19 Tri-Sail-Athon
June 25 Trans Winnebago Race
July 2 Independence Day Race
July 5 Fun Race (not scored in series)
July 9 Neenah/Oshkosh Inter-lake Opti Regatta
July 17 Best Friends Sail
July 23 NNYC 152 Regatta
July 26-September 6 Keelboat Series II
July 27-September 7 Large Dinghy Series II
July 28-September 8 Small Dinghy Series II
August 19 Moonshine Race
September 3 Labor Day Race
September 13-15 Special Races
September 20 Special Race

Sturgeon Bay Yacht Club
May-October Thank God It's Thursday Races
TBD Erving J. Phrezematail Race
June 18 Harry F. Purinton Race – Potawatamie State Park to Menominee, Michigan
September 10 Green Island Race

Windjammers Sailing Club
May 16-September 5 Monday Lightning Racing
May 19-September 8 Thursday Lightning Racing
May 24 Tune up Offshore Race
May 31-August 30 Tuesday Big Boat Racing
June 18 Northern Lights Race
July 16 Charlie Wolter Race
July 30-31 Lightning Evans Regatta
August 13-14 Holder 20 Regional Regatta
September 3 Lighthouse Race
September 10 Phelan/Hayes Race (Lightnings)
September 17 Frostbite Race


Archive
2015 Area I Regatta Schedule
2014 Area I Regatta Schedule


Copyright ©  Lake Michigan Sail Racing Federation. All Rights Reserved.