Get Adobe Flash player

Area 1 Comprises The Waters of St. Ignace, MI to Manitowoc, WI Including Green Bay

area1map

 



Member Clubs in Area 1

2017
Sponsoring Member Clubs

Neenah-Nodaway Yacht Club
Windjammers Sailing Club

Associate
Member Clubs



To Have Your Club Join Click Here


LMSRF Area 1 Vice Commodore:
John Peterson
(See Contact Us above)


LMSRFlogoAreaI-OffChamp-NOS
 

2017 Area I Racing Schedule

Egg Harbor Yacht Club
June 17-August 26 Summer Offshore Series
July 4 Family Races
August 5 Women at the Helm Race
September 2-4 Labor Day Series
 
Ephraim Yacht Club
June 10-August 13 Flying Scot Saturday Series
June 16-July 27 Laser Friday Series
June 16-July 27 420 Friday Series
June 17 Fyr Bal Regatta, Flying Scots
June 20-August 8 Laser Tuesday Series
June 24 Family Regatta, Flying Scots
July 1 Geezer-gatta, Flying Scots
July 3-August 7 Flying Scot Monday Series
July 9-10 Optimist Regatta, Juniors ages 15 and under
July 16-17 Rich Hall Junior Regatta, Club 420s and Laser, Juniors ages 12-17
August 3 Women’s Regatta, Flying Scots
August 6-7 112th Ephraim Regatta, Flying Scots

M&M Yacht Club
April 19 Wednesday Night Fun Race/Friday Quickie Race Meeting
May 26-October 13 Friday Quickie Race
May 31 Wednesday Night Fun Race – Tune Up
June 7-July 12 Wednesday Night Fun Race – Series 1
July 14-16 Bay Jammer
July 19-August 23 Wednesday Night Fun Race – Series 2
July 25-30 Race Week
July 21 Round the Island Race
July 22 100 Miler
August 3-6 Waterfront Festival
August 12 Joey Shepro Memorial Doublehander
August 18 Menominee to Oconto Feeder Race
August 20 Crystal Cup Women’s Race
September 3 Tiller Memorial Sail to Egg Harbor
September 16 Doug Jones Memorial Frostbite Race
October 7 Fall Icebreaker Race

Neenah-Nodaway Yacht Club

April 23-December 31 DragonForce 65 R/C Races
May 20 Practice Starts
May 23 Keelboat Tune-up Race
May 24-July 19 Large Dinghy Series
May 25 Small Dinghy Tune Up Race
May 27 Memorial Day Race
May 30-July 20 Keelboat Series I
June 1-July 18 Small Dinghy Series I
June 24 Trans Winnebago Race
July 1 Independence Day Race
July 5 (sailed July 13) Fun Race (not scored in series)
July 22 Josh Beverlin Regatta
July 25-September 5 Keelboat Series II
July 26-September 13 Large Dinghy Series II
July 27-September 7 Small Dinghy Series II
July 30 Match Race
September 2 Labor Day Race
September 12 Fun Race - Keelboats
September 14 Last Chance Laser Race
September 19 Fun Race – All Fleets
September 23 Frostbite Race

Oconto Sailing Association

June 17 Copper Cup
August 19 Hull of a Regatta
 
Sturgeon Bay Yacht Club
May 4-October 25 Thank God It's Thursday Races
  Erving J. Phrezementail Race
  Harry F. Purinton Race – Potawatomie State Park to Menominee, Michigan
  Green Island Race

Windjammers Sailing Club

June 1-September 7 Thursday Lightning Racing
May 23 Tune up Offshore Race
May 30-August 29 Tuesday Big Boat Racing
June 10 Northern Lights Race
July 15 Charlie Wolter Race
August 12-13 Evans Regatta
August 19-20 CRAW Regatta
September 4 Lighthouse Race
September 9 Phelan/Hayes Race (Lightnings)


Archive
2016 Area I Regatta Schedule
2015 Area I Regatta Schedule
2014 Area I Regatta Schedule


Copyright ©  Lake Michigan Sail Racing Federation. All Rights Reserved.