Get Adobe Flash player

Area 2 Comprises The Waters of Cleveland, WI to Pleasant Prairie, WI

 

area2map  Member Clubs in Area 2
2017
Sponsoring Member Clubs

Milwaukee Area Sail and Trail
Milwaukee Yacht Club
Racine Yacht Club

South Shore Yacht Club

Associate Member Clubs

Milwaukee Community Sailing Center 
Milwaukee Sailboat Racing Club (at UW-M) 
Sailing Education Association of Sheboygan
Sheboygan Youth Sailing Club 

To Have Your Club Join Click Here



LMSRF Area II Vice Commodore:
Eric Jones
(See Contact Us above) 



LMSRFlogoAreaII-OffChamp-NOS

 

 

2016 AREA II RACING SCHEDULE


Kenosha Yacht Club

April 2

April Fool’s Butterfly Frostbite Regatta

May 26-September 1

Thursday Night Race Series

May 29-August 28

Sunday Race Series

August 8-12

Buccaneer North American Championship

MAST Yacht Club

May 20, June 3-24, July 8-29,
August 5, 12, 19, September 9, 16

PHRF, J/24, Soling, Laser Friday Fleet Racing

Milwaukee Ale House

September 24

Louie’s 18th Last Regatta

Milwaukee Community Sailing Center

July 10

14th Annual Mid-Season Championships

August 7

33rd Annual Quarterbarrel Regatta

September 10-11

Laser District 20 Championship

September 17

Fall Regatta & Chili Chill Out

September 18

MCSC Ensign Championship

Milwaukee Yacht Club

April 24-May 15

Icebreaker Series (Ideal 18) Sundays

April 30

Wisconsin State High School C420 Tier 3 Regatta

May 11, 18

Wednesday Night Offshore Series (non-counting)

May 21

Wisconsin State High School Championship

May 22

PHRF, J/24, Soling, Laser Fleet Racing

May 25-July 6

Wednesday Night Offshore Series-Spring

May 28

Milwaukee Match Race Event (Soling, Laser)

May 29

Marine Handicap (PHRF, J/24, Soling, Laser)

May 31-August 30

Tuesday Laser Series

June 5, August 7, 28, September 25

Napoleonic Series – Soling

June 6

Milwaukee Bay Women’s Offshore Series (non-counting)

June 11-12

McNulty Regatta – Soling

June 13, 20, 27, July 18, August 1, 8

Milwaukee Bay Women’s Offshore Series

June 25-16

Stevenson Regatta (PHRF, J/24)

July 2-3

Firecracker Regatta (Soling)

July 13-August 31

Wednesday Night Offshore Series - Summer

August 6                                       

Big Triangle Race

August 14

McGuinnes Regatta (PHRF, J/24, Soling, Laser)

August 20

Commodore’s Regatta (PHRF, J/24)

September 3

Offshore Race (PHRF, J/24)

September 7-28

Wednesday Night Offshore Series - Fall

September 17

Last Blast Regatta (PHRF, J/24, Soling)

Port Washington Yacht Club

June 4-September 24

Offshore Classes Racing

TBD

Race to Milwaukee

TBD

Race from Milwaukee

TBD

Race to Sheboygan

TBD

Race from Sheboygan

August 12

Clipper Cup Race

TBD

Doublehanded Cross the Lake Race

Racine Yacht Club

June 1, 8, 15, 22

Tune Up Races

June 29, July 6, 13, 20, August 3, 6, 7, 10, 17, 24, 31, September 7

Summer Racing Series

July 11-15

Area K US Junior Championships Qualifier for the Bemis & Smythe Trophies

July 23

Hook Race

August 6-7

Racine Regatta

August 8-12

Buccaneer National Championship

August 8-14

F 16 National Championship

August 19-21

Double & Single Regatta

September 9-11

Windsurfing Regatta

September 10

Blue Nose Regatta

September 15-17

S2 7.9 Class Championship Regatta

September 24-25

Autumn Challenge Race

Sheboygan Yacht Club

May 18-September 14 Wednesday Beer Can Series
May 28 Governor’s Cup
June 1-September 6 Lightning Tuesday Fleet Races
June 15-19 U.S. Youth Match Racing Championship For The Rose Cup
June 25 Past Commodore's Cup
June 25-26 Lightning Class District Championship
July 16 Hika Bay Double
August 6 Buoy Race
August 13 Sheboygan to Manitowoc
August 14 Manitowoc to Sheboygan
August 19-21 US Sailing National Team Racing Championship
August 27-28 Brotz Lightning Regatta
August 27-28 GL 70 & TP 52 Regatta
September 2 Sheboygan to Port Washington
September 10 Last Chance Race
September 20-25 World Sailing Blind Match Racing World Championship
September 20-25 World Sailing Womens Match Racing World Championship

South Shore Yacht Club

June 4

Skelding Regatta

June 18

Wind Point Race

July 1

Queen’s Cup Race

July 11-13

Kaszube Cup Youth Regatta

July 16

Tanger Regatta

September 2

Race to Port Washington

September 9-10

Grudge Regatta (PHRF, J/24)



ARCHIVE
2016 Area II Racing Schedule
2015 Area II Racing Schedule
2014 Area II Racing Schedule

Copyright ©  Lake Michigan Sail Racing Federation. All Rights Reserved.